درگاه پرداخت اینترنتی چیست و بهترین درگاه پرداخت کدام است؟

درگاه پرداخت اینترنتی چیست و بهترین درگاه پرداخت کدام است؟

درگاه پرداخت اینترنتی چیست و بهترین درگاه پرداخت کدام است؟

درگاه پرداخت، نامی است که همه ما در طول روز و هفته با آن سر و کار داریم. چه به صورت اینترنتی و چه با کارت‌خوان‌های فیزیکی از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

اما امروز قصد داریم در مورد درگاه پرداخت اینترنتی و نحوه فعال‌سازی این درگاه برای سایت صحبت کنیم. اخذ درگاه پرداخت به دو روش انجام می‌شود که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

برای اینکه بهترین روش ساخت درگاه پرداخت اینترنتی برای سایت‌تان را تشخیص دهید، نیاز است تا با روند کار هر دو روش آشنا شوید. در ادامه به همین موضوع خواهیم پرداخت.

تعریف درگاه پرداخت اینترنتی

بسیاری از سایت‌هایی که در بستر اینترنت کار می‌کنند، خدمت یا کالایی را به مشتریان و ‌مخاطبان خود ارائه کرده‌ و‌ در قبال آن هزینه دریافت می‌کنند. به احتمال زیاد تا به حال خرید اینترنتی کرده‌اید.

برای مثال زمانی که می‌خواهید اعتبار سیمکارت‌تان را شارژ کنید، درگاه‌های مختلف پیشنهاد می‌شود مانند‌ به پرداخت ملت، سامان کیش، آسان پرداخت و… این درگاه‌ها همان چیزی هستند‌ که ما در موردشان صحبت می‌کنیم.

برای اینکه سایتی بتواند هزینه خدمات و کالایی را که ارایه می‌کند از مشتری دریافت کند، باید توسط یکی از همین درگاه‌ها اقدام کند. پس در تعریف درگاه پرداخت، می‌توان‌ گفت پل ارتباطی با بانک برای دریافت آنلاین هزینه از مشتری است. اما این پروسه چگونه انجام می‌‌شود؟

بانک‌های مختلف برای ارایه درگاه پرداخت الکترونیک، از شرکت‌های زیردست کمک می‌گیرند. این شرکت‌ها مسئول بررسی صلاحیت سایت برای ارائه درگاه پرداخت هستند.

برای ساخت درگاه شما باید از این شرکت‌ها کمک بگیرید. حالا این کار یا به صورت مستقیم توسط خود شما انجام خواهد شد یا توسط شرکت‌هایی که در این زمینه فعال هستند.

درگاه پرداخت اینترنتی

روش مستقیم برای ساخت درگاه پرداخت اینترنتی

در این روش شما خودتان دست به کار می‌شوید و برای سایت خود درگاه پرداخت اینترنتی می‌سازید. در‌ این روش شما باید قابل اطمینان بودن سایت و کسب‌و‌کارتان را به بانک ثابت کنید که اصلا کار آسانی نیست.

برای اثبات این موضوع نیاز به دریافت اینماد یا نماد اعتماد الکترونیک است. گرفتن اینماد شرایط و مراحل خاصی دارد که در مقاله‌ای به طور مفصل به آن پرداخته‌ایم.

روش مستقیم ساخت درگاه پرداخت الکترونیک، برای وبسایت‌هایی که تراکنش‌های زیادی انجام می‌دهند و روزانه میزان فروش بسیار بالایی دارند مناسب است.

در این روش زمانی که مشتری اقدام به پرداخت هزینه از طریق درگاه بانک می‌کند، این مبلغ حداکثر تا ۲۴ ساعت دیگر وارد حساب‌تان خواهد شد. در درگاه پرداخت مستقیم هیچ کارمزدی بابت انجام تراکنش کسر نخواهد شد و این مزیت بزرگ این روش محسوب می‌شود.

حالا که با روند کار درگاه مستقیم آشنا شدید مراحل دریافت این درگاه را مرور می‌کنیم:

 • ایجاد حساب در بانک ارائه دهنده درگاه پرداخت
 • گرفتن نماد الکترونیک
 • تکمیل فرم درخواست درگاه در شرکت ارایه کننده درگاه پرداخت مربوطه
 • دریافت رمز و نام کاربری بعد از بررسی و تایید درخواست
 • عقد قرارداد با شرکت در دفتر ثبت اسناد رسمی
 • انجام تنظیمات و‌ کدنویسی برای استفاده از درگاه در وبسایت

روش غیر مستقیم ساخت درگاه پرداخت چیست؟

در صورتی که تراکنش‌های روزانه در وبسایت‌تان زیاد نیست، بهتر است از روش غیرمستقیم برای ساخت درگاه الکترونیکی استفاده کنید. در قسمت قبل گفتیم که چطور می‌توان درگاه پرداخت بانک خاصی را دریافت کرد.

در این میان شرکت‌هایی هستند که کارشان دریافت این درگاه‌ها و ارائه آن‌ها به سایت‌های دیگر است. این شرکت‌ها درگاه پرداخت چندین بانک را دریافت می‌کنند و با کسر کارمزد هر تراکنش در اختیار وبسایت‌ها قرار می‌دهند.

در این روش شما دیگر با بانک یا شرکت مسئول درگاه بانک طرف نیستید. بلکه با یک شرکت ثالث که چندین درگاه را دریافت کرده قرارداد می‌بندید و به ازای کسر کارمزد تراکنش از درگاه‌های این شرکت استفاده می‌کنید. پس دیگر نیازی به دریافت اینماد نخواهید داشت.

با اینکه در این روش باید به ازای هر تراکنش حدود دو‌ درصد مبلغ را به عنوان کارمزد پرداخت کنید، اما تنظیماتی وجود دارد که می‌توانید کارمزد را از مشتری بگیرد. از طرفی مراحل درخواست و قرارداد برای گرفتن این نوع درگاه پرداخت الکترونیک بسیار راحت‌تر از روش مستقیم است.

نکته بسیار مهم در مورد روش غیرمستقیم نحوه دریافت پول است. در روش مستقیم گفتیم که مبلغ پرداختی مشتری حداکثر بعد از ۲۴ ساعت به حساب‌تان واریز می‌شود.

اما در این روش مبلغ نه به حساب شما بلکه به حساب شرکت واسط واریز شده و تا به حد نصاب مشخصی نرسد، شما نمی‌توانید آن را دریافت کنید.‌

درواقع برای دریافت پول خود باید درخواست داده و یک بار دیگر هم کارمزد انتقال مبلغ پرداخت کنید. این هم از روش غیرمستقیم دریافت درگاه که برای وبسایت‌های تازه کار بسیار مناسب بوده و مراحل دریافت آن شامل اقدامات زیر است:

 • ورود به سایت شرکت ارایه دهنده و ثبت نام در سایت
 • ارسال اسکن کارت ملی و شناسنامه برای احراز هویت
 • ثبت آدرس سایت برای فعال کردن درگاه پرداخت بعد از تایید مدارک هویتی
 • دریافت کد API برای انجام‌ تنظیمات و کدنویسی استفاده از درگاه
 • ارائه مشخصات حساب بانکی برای دریافت هزینه پرداختی مشتریان
 • ساخت درگاه پرداخت برای وبسایت

بعد از آشنایی با هر دو روش دریافت درگاه پرداخت اینترنتی می‌رسیم به بخش کدنویسی و تنظیمات وبسایت برای استفاده از درگاه که در هر روش کاملا متفاوت است.

ساخت درگاه پرداخت اینترنتی

ساخت درگاه پرداخت برای روش مستقیم

استفاده از درگاه اینترنتی بستگی به نوع ساختار سایت‌تان دارد. اگر سایت دستی کدنویسی شده باشد باید بخش استفاده از درگاه نیز توسط متخصص برنامه‌نویسی شود. اما اگر وبسایت بر پایه سی ام اس‌های آماده طراحی شده باشد، می‌توان از افزونه‌های آماده برای کار با درگاه پرداخت استفاده کرد.

نکته قابل توجه اینکه این افزونه‌ها رایگان نیستند و باید با پرداخت هزینه افزونه مربوط به بانک مورد نظر را خریداری کنید. ضمن اینکه در روش مستقیم امکان تنظیم برای پرداخت از شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد.

ساخت درگاه پرداخت برای روش غیر مستقیم

برای استفاده از درگاه پرداخت شرکت‌های واسط نیاز به APl برای شناسایی درگاه و ارجاع به آن دارید که توسط خود شرکت برای‌تان ارسال خواهد شد.

در این روش نیز بسته به نوع ساختار سایت می‌توانید از‌ کدنویسی یا افزونه‌های مرتبط استفاده کنید. در این روش می‌توانید برای شبکه‌های اجتماعی نیز درگاه پرداخت بسازید و آن را به درگاه شرکت متصل کنید.

به طور کلی انتخاب روش پرداخت بستگی به نوع کاربری و میزان تراکنش‌های سایت‌تان دارد. اگر میزان تراکنش روزانه سایت زیاد است، از روش مستقیم و اگر تراکنش‌های زیادی انجام نمی‌شود یا وقت و حوصله طی کردن مراحل دریافت درگاه پرداخت را ندارید، از روش غیر مستقیم و شرکت‌های واسط کمک بگیرید.

بهترین درگاه پرداخت اینترنتی در سال 1403

با توجه به وضعیت فعلی و نیاز کامل به داشتن کد مالیاتی برای دریافت هر دو نوع درگاه پیشنهاد می کنم به سراغ همان روش مستقیم بروید مگر اینکه آنقدر تراکنش شما پایین باشد که کارمزد پرداختی در هر ماه به دردسرهای دیگر درگاه پرداخت مستقیم بی ارزد.

در بین درگاه های پرداخت مستقیم هم 3 درگاه بانکی، بانک های ملت، سامان و پارسیان رو پیشنهاد می کنم.

امیر ابارشی

امیر ابارشی

از سال 89 به صورت تخصصی در حوزه کسب و کارهای آنلاین فعالیت دارم و همیشه در حال یادگیری و اجرا بودم و هستم. دوست داشتی تجربه کاری من رو بخون...

یک پاسخ بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه ها
  شرکت در وبینار
  برچسب ها